MCC224-22IO1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MCC224-22IO1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Box
Voltage - Off State : 2.2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 240 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 400 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 140°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : Y1-CU
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 8000A, 8500A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : MCC224
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MOD THYRISTOR DUAL 2200V Y1-CU
Contact Now
SCR Module 2.2 kV 400 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Y1-CU