VS-95PFR160
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VS-95PFR160
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : Stud Mount
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 4500 uA
Package / Case : DO-5
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Max Surge Current : 1800 A
Vf - Forward Voltage : 1.4 V at 267 A
Packaging : Bulk
Vr - Reverse Voltage : 1600 V
Configuration : Single
Type : Standard Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 95 A